Duży wybór szydełek dostępnych na naszym rynku sprawia, że nie powinnaś mieć problemu z doborem odpowiedniego szydełka, choć może być to trochę kosztowny interes. Tak naprawdę, żeby przekonać się czy szydełko jest odpowiednie dla Ciebie musisz wziąć go w dłoń i zacząć dziergać. tylko wtedy dowiesz się czy dobrze leży Ci w dłoni. Czy rączka nie jest za gruba lub za długa. Oczywiście pamiętajmy, że to tylko szydełko kawałek metalu, plastiku, drewna i zawsze znajdą się jakieś mankamenty, ale ponieważ pracujemy z nim nawet do kilku godzin dziennie to postarajmy się by było ich jak najmniej.
Jeśli chodzi o cenę szydełek to jest różnie w zestawach mogą kosztować 1 za sztukę ale są też firmy gdzie za szydełko zapłacisz nawet powyżej 30 - 40 zł. Jednak wyższa cena nie daje gwarancji lepszego komfortu pracy. Ja ostatnio kupiłam szydełko metalowe za 7,99 mając do wyboru jeszcze drugie innej firmy za 3,99 i co się okazało po wyciągnięciu z opakowania, że szydełko ma szorstką powierzchnie i podczas kontaktu z nitką przeciągania, wbijania go w robótkę mam uczucie oporu, hamowania, co bardzo spowalnia pracę. Wróciłam po to tańsze ma gładką powierzchnie dzięki czemu praca idzie szybko i sprawnie. Trzymając je w ręce można zauważyć różnice w wykonaniu tych szydełek, ale to wiedzę dopiero teraz jak już się z parzyłam. Jest to jakieś nowe doświadczenie i może właśnie o to w tym wszystkim chodzi, że najwięcej nauczymy się starą metodą prób i błędów. Właśnie w taki sposób tworzy się własną kolekcję szydełek.
Możemy próbować pracy z droższymi szydełkami ona najczęściej mają plastikowe rączki lub plastikowe z wykończeniami gumowymi. Rączki są odpowiednio wyprofilowane, ale po mimo tego, że firmy prześcigają się w nadaniu raczkom szydełek wygodnych kształtów to należy pamiętać, że każda dłoń jest inna i może się okazać, że to droższe szydełko wcale nie będzie dla Ciebie lepsze. Ja jednak zachęcam do tego by początki szydełkowania zacząć z szydełkiem klasycznym, zobaczysz że jak znajdziesz swoje szydełko takie, które dobrze uleży się w dłoni to będziesz często po nie sięgać.
Podobno nasze babcie i prababcie szydełkowały wygiętym drutem lub szydełkiem wystruganym z drewna i nie narzekały.
bogra