Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej. [X]
Scrapbooking
Dodano: 26.07.2012 05:07

Scrapbooking

Gdyby chcieć opisać czym jest scrapbooking jednym zdaniem będzie trudno. Scrapbooking to ozdabianie albumów pełnych utrwalonych wspomnień. To też tworzenie notesów, przepiśników, scrapów (LayOut) oraz tworzenie kart kolekcjonerskich, tzw. ATC (Artist Trading Card).

Ta technika rękodzieła wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jest tak popularna, że w co trzecim domu w USA można znaleźć coś ozdobionego tą techniką. Na całym świecie są tworzone grupy scrapbookingowe, gdzie ludzie wymieniają się swoimi doświadczeniami, pomagają sobie i udzielają rad początkującym. W takich grupach ludzie rzucają sobie wyzwania z danej dziedziny np. stworzenia Atc w danym temacie czy zrobienie jakiejś rzeczy Altered Art (nadanie nowego znaczenia już starego lub nieużywanego przedmiotu). Co chwilę tworzą się nowe wyzwaniowe blogi, gdzie dzięki sponsorom można wygrać materiały do dalszej pracy w scrapbookingu.

W scrapbooking'u jest wiele innych technik tj. embossing, czyli wytłaczanie papieru oraz embossing na gorąco- tworzenie pięknych baz pod kartki czy scrapy za pomocą specjalnego pudru, który topi się pod wpływem gorącego powietrza z nagrzewnicy. Embossowane motywy tworzy się za pomocą stempli, które odbija się na kartce papieru. Mokre odbicie posypuje się pudrem, nadmiar usuwa, a motyw traktuję się nagrzewnicą. Dzięki czemu powstaje piękna baza. Inna forma jest wytłaczanie- i tu można to robić na dwa sposoby poprzez szablony i dłutko lub za pomocna specjalnej maszynki na korbkę. Do maszynki trzeba mieć specjalne foldery z danym motywem, który ma zostać wytłoczony. Są też wałki, które mają wymienne części z motywem do wytłoczenia. Działają na zasadzie wałka do malowania z tym, że maja obudowę, w która wkłada się papier.

Kolejna techniką wykorzystywana w scrapbookingu jest quilling, czyli tworzenie rożnych kształtów za pomocą wąskich pasków papieru i zwijania ich specjalną igłą. I w ten sposób można zrobić wszystko od pięknych białych śnieżynek, zwierzątek po pełne kosze kolorowych kwiatów.

technika quilling wykorzystywana w scrapbookingu

Do scrapowania można wykorzystać praktycznie wszystko. Zaawansowane w zamiłowaniu do scrapbookingu scraperki nie wyrzucają niczego co może się nadać w tworzeniu. A od dawna wiadomo, że najbardziej cieszy to, co można zrobić z niczego.

I tak np. można samemu zrobić kwiatki papierowe, zamiast je kupować. Wbrew pozorom nie jest to trudne. W sieci jest wiele kursów jak wykonać własnoręcznie kwiatki. Jeden z nich to kwiatek-gnieciuch. Można go zrobić z każdego papieru, ale polecam ten miękki. Z papieru wycinamy kółka, musi być ich kilkanaście. Na środku spinamy wszystkie kółka ćwiekiem lub pinezką (zaginając nóżkę) i pojedynczo gnieciemy warstwy do góry.

Kartka wykonana ręcznie ozdobiona kwiatekiem-gnieciuch

Niżej kwiatki najpierw wycinane specjalnymi ozdobnymi nożyczkami, a później gniecione. Były też pryskane mgiełką z tuszu mazaka.

Kwiateki ozdobione nożyczkami ozdobnymi następnie pryskane mgiełką z mazaka

Kwiatek ozdobiony mgłą z pisaka - technika Scrapbooking

Jak pisałam wcześniej scrapbooking to przede wszystkich ozdabianie utrwalonych na papierze wspomnień. Inaczej mówiąc tworzenie pięknie ozdobionych albumów fotograficznych lub pojedynczych kart, tzw. LO, scrap'ów.

Scrapbooking - ozdabianie utrwalonych na papierze wspomnień

Osobiście bardzo lubię tworzyć kartki okolicznościowe, co tez ma swoja fachową nazwę Cardmaking. Wiele scraperek chciało, żeby odróżniono scrapbooking od tworzenia kartek i w ten sposób powstała nazwa cardmaking.

Kartka z żółtym kurczaczkiem wykonana ręcznie

Kartka ręcznie robiona na dzień matki

cardmaking - dzięki tej technice powstała ta kartka święta Bożego Narodzenia

Kartki z wesołym królikiem na święta wielkanocne

Komentarze:

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się | Zarejestruj się